Nad Krásnou Pláň

zvonička na Přední Labské. Foto J. Hrdlička

Pokud se chcete vydat na zajímavý výlet za krásami Krkonoš, zamiřte určitě do Strážného přes Přední Labskou a Krásnou Pláň!

Od penzionu se vydejte malý kousek po silnici až ke Kamenné cestě a Rozcestí pod Strážným. Odtud vás povede modrá turistická značka do Hořeních Herlíkovic. Zde můžete spatřit evangelický kostel, dostavěný roku 1904.

Pokračujte dále mezi chalupami a brzo se v ohybu cesty ocitnete nad Labskou soutěskou, kde se Labe zařezává do skalnatého podloží mezi Herlíkovickým Žalým a Žalským Kozím hřbetem a je zde jeho nejužší místo od pramene. V prostoru nad soutěskou, pokud byste sešli o pár desítek metrů z cesty, můžete najít také staré štoly, které původně sloužily ke středověké těžbě železa. Dnes se jedná o zimoviště netopýrů a štoly jsou nepřístupné. Modrá značka vás povede dále kolem staré dřevěné zvoničky na Přední Labské až do údolí Dřevařského potoka, odkud se po zeleném turistickém značení dostaneme k rozcestí Nad Krásnou Plání. Předci dobře věděli, proč pojmenovali nedalekou luční enklávu takto - je zde pravý horský klid. Po žluté dojdeme do Strážného přes místní část  Šestidomí, kde dosud stojí pravé horské chalupy, dnes sloužící především jako penziony a restaurace, kde se můžete občerstvit po delší tůře. Ze Strážného se pak vydáte po červené k rozcestí Pod Strážným, odkud už je to jen kousek zpátky k penzionu.