Strážné

Horská ves a rekreační středisko, rozkládající se v sedle mezi Herlíkovickým Žalým a Strážnou hůrou, severovýchodně od Vrchlabí. Patří k ní také horské samoty nad údolím Klínového potoka.
Strážné bylo založeno v 17. století při Slezské cestě přes Krkonoše (od Vrchlabí přes Strážné, Rozcestí, Luční boudu do Slezska). U Hříběcích bud je vápencový lom, jehož surovina se v minulosti těžila i jako dekorační kámen, tzv. krkonošský mramor (vodotrysk na zámku Sychrov, Tyršův dům v Praze). Po 2. světové válce došlo k vysídlení německých obyvatel, což dalo základ k rekreačnímu využití zdejších obydlí.

Svým návštěvníkům nabízí obec během celého roku mnoho zajímavých aktivit. Je ideálním východiskem pro nenáročnou a středně náročnou pěší turistku a cykloturistiku po centrální části Krkonoš (Strážná hůra, Struhadla, Přední Planina, Klínové boudy, Liščí hora...). V obci jsou k dispozici tenisové kurty, hřiště na malou kopanou, cesty pro koloběžky a kolečkové brusle nebo dětské hřiště s prolézačkami, skluzavkou, houpačkami a dalšími atrakcemi. V zimě jsou pro lyžaře upravovány sjezdovky všech stupňů obtížnosti v délce 2000 m, na nichž své místo najdou začínající i pokročilí sjezdaři a snowboardisté. Na běžkaře čekají desítky kilometrů upravovaných tras pro klasiku i bruslení. Občerstvit se a doplnit energii můžete v několika restauracích.

zajímavosti a památky: bývalý mramorový lom, Hnědé skály (cvičný horolezecký terén), údolí Klínového potoka, kostelík sv. Josefa
nadmořská výška: 800 m.n.m
počet obyvatel: 190
oficiální webové stránky: www.strazne.eu

Strážné

ilustrační foto: Wikimedia Commons