Špindlerův Mlýn

Nejvýznamnější české horské středisko - Špindlerův Mlýn - se rozkládá u břehu Labe a Dolského potoka, sevřené mezi horská pásma Českého vnitrozemského hřebene. Prvotní osídlení je spojováno s těžbou vzácných kovů ve Svatopetrském údolí v 1. polovině v 16. století. Zároveň s dolováním kovů byla započata i masivní těžba dřeva pro stavební, důlní a uhlířské účely. Rozptýlenou zástavbu Špindlerova Mlýna ovlivnilo i tzv. budní hospodářství, především se však začal razantně měnit ráz krajiny, ve které se na místech vyklučených lesů rodily rozsáhlé lučiny na kterých pak obyvatelé bud dále hospodařili.

Rozvoj turistického ruchu a s ním souvisejících a navazujících služeb můžeme svázat s obdobím romantiky v 19. století, kdy se první poutníci, básníci a obyvatelé měst vydávají obdivovat krásy nejvyššího českého pohoří. Obyvatelé horských chalup se začali sílícímu se přílivu turistů přizpůsobovat, zakládaly se nové hostince, ubytovny a hotely, původní primárně letní horské letovisko se brzy změnilo na vyhlášené zimní centrum díky poskytování jízd na saních „rohačkách“ a pozdějším rozmachu lyžování.

Téměř pokořená příroda připomněla špindlerovským svojí sílu ničivými povodněmi v letech 1892 a 1897, po těchto událostech bylo upraveno koryto Labe i jeho přítoků mistrnými hrazenářskými díly a vybudována Labská přehrada. Po první světové válce se Špindlerův Mlýn rozvíjí díky starostovi MUDr. Wilhelmu Piekovi, který se zasloužil o vybudování prvního elektrického sáňkařského vleku, kluziště či sáňkařské dráhy. V dobách socialismu přibyly do letoviska mnohé stavby a pod heslem "hory patří pracujícím!" se z města stalo centrum odborářské rekreace. Od roku1990 se do letoviska vrací soukromé hospodaření, objevují se další hotely, soukromé penziony a moderně vybavené sjezdovky, stará panoramata mnohde zastíní oblíbené apartmánové domy.

Dnes nabízí Špindlerův Mlýn lyžařské areály Svatý Petr, Hromovka a Medvědín s několika lanovkami a 25 km špičkových i nenáročných sjezdových tratí, 3 snowparky či 2 dětské parky. Turisté mají možnost ubytování ve velkokapacitních hotelích nebo soukromých penzionech, sportovní vyžití nabízejí nejen sjezdovky či rozsáhlá síť běžkařských tratí, ale i aquapark a v létě překrásné horské pěší i cyklo stezky. Mimo přírodních krás mohou návštěvníci tohoto krkonošského centra v okolí najít pozůstatky pohraničního opevnění či klasické horské boudy a restaurační zařízení.

 

Zajímavosti a památky: Labská přehrada, pramen Labe, bobová dráha, aquapark, lanové centrum, lyžařské areály, klasicistní kostel svatého Petra, vojenské opevnění z let 1936-39, naučné stezky, trasy pro handicapované osoby
Nadmořská výška: 710 - 1250 m. n. m.
Počet obyvatel: 1 400
Oficiální webové stránky: www.mestospindleruvmlyn.cz, www.spindleruv-mlyn.com/cz

ilustrační foto: Wikimedia commons